Games and Sports

GAMES AND SPORTS 2018-19

1.        Taliyanger Ozukum of Class XI Humanities, has participated in  Atheletics U-19 at the National Level Competition in the event Javeline throw and has secured the 4th position in it. 

 2.       Taliyanger Ozukum of Class XI Humanities, has participated in  Atheletics U-19 at the Regional Level Competition in the event Javeline throw and has secured the 1st position in it.

GAMES AND SPORTS 2017-18

 

 

NILL

GAMES AND SPORTS 2016-17

This year our students participated in RSM in 2 events (Volleyball  & Badminton)  .

KV TULI secured GOLD Medal in RSM 2015-16 in volleyball tournament u-14 and secured BRONZE   Medal in RSM 2015-16 in volleyball tournament U-19

  10 Students participated in National Summer Coaching Camp and the details are given below :

VOLLEYBALL U-14   (07 STUDENTS)

1.           Sanjeev Prasad VIII

2.           Sonu Thakur VIII

3.           Sameer Aftab VIII

4     Sanjit Kumar VII

 5     Saddam Hussain VIII

6     Lanuyanger   VIII

7     Suraj Porja   VII                                                                                                                                   

  VOLLEYBALL U-19   ( 03  STUDENTS)

1.           Imnalimba

2.           Nitish kumar Sharma

3.          Imkngtngzuk

 

GAMES AND SPORTS 2015-16

This year our students participated in RSM in 5 events (volleyball,football,athletics,Ropeskipping and Chess)  .

KV TULI was Winner in RSM 2015-16 in volleyball tournament u-19 ,runner-up in volleyball u-14

Our school was runner-up in RSM Football u-19 and gave their best in athletics, chess and rope skipping.

12 Students participated in National Summer Coaching Camp and  10 Students participated in NSM 2015-16  and the details are given below :

VOLLEYBALL U-14   ( 04 STUDENTS)

4.           Sanjeev Prasad VII

5.           Sonu Thakur VII

6.           Sameer Aftab VII and

7.           Sanjit Kumar VI)

VOLLEYBALL U-19  ( 04 STUDENTS)

4.           Temsusosang XII

5.           Temsumoa XII

6.          Imnalimba X

7.          Kamal Prasad XI

FOOTBALL U-19  ( 02 STUDENTS)

1.           Tekaremba iongchar

2.           Zulienba

GAMES AND SPORTS 2014-15

Students participated in RSM 2014-15.    02 Students ( Bitupan Gogoi   XII  and Imnalimba IX ) participated in NSM in Volleyball (U-19).

 GAMES AND SPORTS 2012-13

I.   Three Students of this Vidyalaya participated in Discipline- Chess & 04 students in Badminton in Regional Sports Meet at KV ONGC, Jorhat 

II.  Annual Sports Meet-2012-13 conducted wef 02 Nov 2012 to 06 Nov 2012, finals yet to be organised.

III.  Adequate sports facilities not available.  Playground is also not available.

 

The following are the results at a glance of Annual Sports meet 2012-13 :-

 

ANNUAL SPORTS MEET 2012-13

 

 

RESULT SHEET

SECONDARY

 

DATE

GROUND

WINNER

RUNNER

2-Nov-12

KABADDI

L 1

RAMAN

ASHOKA

 

KABADDI

L 2

SHIVAJI

TAGORE

 

KABADDI 

FINAL

RAMAN

SHIVAJI

 

CARROM (G) SINGLE

L 1

Sabiya Khatun (R)

Suman Kumari (S)

 

CARROM (G) SINGLE

L 2

Smitakhi Dey (A)

Pooja Yadav (T)

 

CARROM (G) SINGLE

FINAL

Smitakhi Dey (A)

Sabiya Khatun (R)

 

CARROM (G) DOUBLE

L 1

Priyanka & Pooja (S)

Laily Begum & Josna (R)

 

CARROM (G) DOUBLE

L 2

Rashmi & Smitakhi  (A)

Pooja & Ragani Sharma (T)

 

CARROM (G) DOUBLE

FINAL

Rashmi & Smitakhi  (A)

Priyanka & Pooja (S)

3-Nov-12

VOLLEY BALL

L 1

TAGORE

ASHOKA

 

VOLLEY BALL

L 2

RAMAN

SHIVAJI

 

SHOT PUT

BOYS

Dhurbojit Konwar (R)

Rupak Malakar (S)

 

DISCUS THROUGH

GIRLS

Laily Begum (R)

Josna Sonowal (R)

5-Nov-12

THROW BALL

L 1

ASHOKA

TAGORE

 

THROW BALL

L 2

RAMAN

SHIVAJI

 

THROW BALL

FINAL

RAMAN

ASHOKA

 

CARROM (B) SINGLE

L 1

Bitupan Gogoi (T)

Senentiba (A)

 

CARROM (B) SINGLE

L 2

Kishore K Nath (R)

Rupak Malakar (S)

 

CARROM (B) SINGLE

FINAL

Kishore K Nath (R)

Bitupan Gogoi (T)

 

CARROM (B) DOUBLE

L 1

Hemant & Rakesh (S)

Senentiba & Aditya G (A)

 

CARROM (B) DOUBLE

L 2

Kishore & Dhurbojit (R)

Trpurari & Bitupan G (T)

 

CARROM (B) DOUBLE

FINAL

Hemant & Rakesh (S)

Kishore & Dhurbojit (R)

6-Nov-12

1000 M

BOYS

Rakesh Ghatwal (S)

Kishore K Nath (R)

 

100 M

GIRLS

Juli Sharma (A)

Vanshika Bora (T)

 

100 M 

BOYS

Arvind K Ram (T)

Nitish Sharma (S)

 

200 M

BOYS

Senentiba (A)

Sunny D Lohan (S)

 

200 M

GIRLS

Rimjhim Benerjee (R)

Rabiya Khatun (T)

 

TUG OF WAR

GIRLS

SHIVAJI

TAGORE

 

CHESS

L 1

Aditya Gupta (A)

Hemant K Nath (S)

 

CHESS

L 2

Bitupan Gogoi (T)

Sagar Tamang (R)

 

CHESS

L 3

Sonu Rajak (A)

Sunny D Lohan (S)

 

CHESS

L 4

Biikash Sunar (R)

Govind K L Das (T)

 

CHESS

SL 1(LI - L3)

Aditya Gupta (A)

Bitupan Gogoi (T)

 

CHESS

SL 2(L2 - L4)

Biikash Sunar (R)

Sonu Rajak (A)

 

CHESS

FINAL

Aditya Gupta (A)

Biikash Sunar (R)

FINAL DAY

3 LEG RACE

BOYS (6 - 8)

 

 

 

VOLLEY BALL

FINAL

 

 

 

4 X 100 M

GIRLS

 

 

 

4 X 100 M

BOYS

 

 

 

 

 

 

 

 

I/C PET

 

 

PRINCIPAL